Egy este Hegedűs D. Gézával
Kodály Zoltán: Duó hegedűre és gordonkára című művét Kováts Péter hegedűművész és Kárász András Péter gordonkaművész játssza
1914-ben olyan időszak vette kezdetét Európában, amelyben az emberélet sokszor nem számított, a háború gépezete válogatás nélkül, kíméletlenül pusztított. Az esten Hegedűs D. Géza, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész Ady Endrének ebben a vészjósló időszakban keletkezett verseit adja elő.
Az összeállítás bevezetéseként elhangzik a Kodály Zoltán, Bartók Béla és Móricz Zsigmond 1938. évi tiltakozása a zsidó törvények ellen, amelyhez 59 jeles tudós, értelmiségi és művész csatlakozott. Ez a felütés az egész fesztivál alaphangját is megadja.
1914-ben Kodály harminckét éves volt, és ekkor keletkezett a 20. század egyik legnagyszerűbb, két vonóshangszerre íródott kamarazenei műve, az op. 7-es Duó hegedűre és gordonkára. Az első tétel markáns, néhol vad motívumai váltakoznak a lírai, gyengéd témákkal, a másodikban egy siratóénekhez hasonló népdalra épít a szerző, tele bizonytalansággal és fájdalommal – ez fejezi ki legjobban a félelmet, mely a háború előszeléből táplálkozik. A harmadik tétel egy úgynevezett stilizált néptáncrondó, amely önfeledt hangvételével pozitívan tekint a jövőbe.
A MAZSIKE és az Óbudai Társaskör közös rendezvénye